فهرست بستن

آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA)و اتحادیه اطلاعاتی آنگلوساکسون

اتحاد فایوآیز اتحاد اطلاعاتی آنگلوسفر شامل پنج کشور نیوزیلند ، ایالات متحده آمریکا ، استرالیا ، بریتانیا و کانادا است . این کشورها عضو توافق چندجانبه (۲)UKUSA هستند که پیمانی برای انجام شنود الکترونیک و سایبرنتیک است.
۴ سال پس از شروع جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۴۳، با توجه به احساس نیاز در شنود ارتباطات رادیویی نیرو‌های محور، توافق BRUSA بین آمریکا و بریتانیا و توسط سرهنگ پاتریک مارجانسون از هیئت شنود الکترونیک لندن و ژنرال هویت وندنبرگ از هیئت شنود ارتباطات نیروی دریایی آمریکا امضا شد و در سال ۱۹۴۶ به صورت رسمی رونمایی شد. بر اساس این توافق شبکه‌های شنود الکترونیک سرفرماندهی ارتباطات دولت بریتانیا (GCHQ) و آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) در آغاز جنگ سرد با هم مرتبط شده و می‌توانستند اطلاعات به دست آمده از نیرو‌های محور را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و نیز به تجهیزات شنود یکدیگر دسترسی داشته باشند.
پس از جنگ جهانی دوم بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ به تدریج قرارداد BRUSA گسترش یافت و با اضافه شدن کشور‌های کانادا در سال ۱۹۴۸ و استرالیا و نیوزلند در سال ۱۹۵۶ به قرارداد UKUSA تبدیل شد و بدین شکل پنج چشم بوجود آمد. این پنج کشور ، کشور‌های رسمی قرارداد UKUSA بودند و کشورهایی مانند نروژ، دانمارک و آلمان غربی به عنوان کشور‌های طرف سوم در نظر گرفته می‌شدند که به صورت رسمی در قرار داد نبوده اما تا حدی کشور‌های عضو این قرداد با آنها نیز همکاری داشتند.

مقالات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *